Qualcomm, otomatik güvenlik çip üreticisi Autotalks’ı satın alıyor

TechCrunch’a nazaran, muahede şirkete yaklaşık 350 ila 400 milyon dolara mal olacak. Autotalks, hem sıradan hem de şoförsüz araçlar için yol güvenliğini artırmaya yönelik çipler ve araçtan her şeye (V2X) bağlantı teknolojileri yaratıyor. Qualcomm yaptığı duyuruda, Autotalks’ın “üretime hazır, çift modlu, bağımsız güvenlik çözümlerinin” bulut kontaklı takviyeli ve otonom sürüş teknolojileri seti olan Snapdragon Dijital Şasiye dahil edileceğini söyledi.

Qualcomm Technologies, Inc.’in otomotivden sorumlu kıdemli lider yardımcısı Nakul Duggal yaptığı açıklamada, “2017’den beri V2X’in araştırma, geliştirme ve dağıtımına yatırım yapıyoruz ve otomotiv pazarı olgunlaştıkça akıllı ulaşım sisteminin yanı sıra gelişmiş yol kullanıcı güvenliği için bağımsız bir V2X güvenlik mimarisine muhtaçlık duyulacağına inanıyoruz.

Qualcomm, otomatik güvenlik çip üreticisi Autotalks’ı satın alıyor

Autotalks’ın gerçek dünyadaki yol kullanıcı güvenliği zorluklarını çözmeye odaklanarak V2X teknolojileri ve eserleri oluşturmaya yönelik onlarca yıllık pazara sürüm müddetini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu çok değerli güvenlik teknolojisinin kitlesel pazar tarafından benimsenmesini sağlayacak global V2X tahlilleri sunma tecrübesini ve taahhüdünü paylaşıyoruz.” dedi.

Qualcomm, otomotiv sanayisinin önümüzdeki yıllarda en büyük büyüme ve gelir kaynaklarından biri olmasını bekliyor. Şirket geçen yıl CES’te, araba üreticilerinin otomobil yapmak için kullanabilecekleri “açık, ölçeklenebilir ve modüler” bir teknoloji olan Snapdragon Ride Vision platformunu tanıtmış ve 2022’nin sonlarında, otomotiv fırsatlarının, evvelki çıkar raporunda açıkladığı 10 milyar dolardan 30 milyar dolara artış sağladığını söylemişti. Şirket ayrıyeten o vakitler otomotiv işletme gelirinin 2026 mali yılına kadar 4 milyar ABD dolarına ulaşacağını kestirim ettiğini de belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir