iPhone satışları artsa da Mac satışları düşüyor

Spesifik olarak, her ikisi de yıllardır Apple’ın en büyük para kazananları olan iPhone ve Hizmetler kategorileri, yıldan yıla gelir artışı gördü. Fakat bu, başka yerlerdeki düşüşleri dengelemek için kâfi olmadı: Mac, iPad ve Giyilebilir Aygıtlar / Konut / Aksesuarlar kısımlarının tümü bir yıl evvel bu vakte kıyasla küçüldü. Bu nedenle, Apple’ın toplam geliri yıldan yıla mütevazı bir %3 azalışla 94,8 milyar dolara düşerken, 24,2 milyar dolarlık net geliri %1 puandan daha az düştü.

Güçlü iPhone satışları (%2 artışla 51,3 milyar dolara ulaştı), iPhone 14 ve 14 Pro geçen eylül ayında gelmesine karşın, mart ayı sonundaki çeyrekte rekor kırdı.

iPhone satışları artsa da Mac satışları düşüyor

Ve şirketin sunduğu başka tüm eserleri (elbette iPhone dışında) geçmek için son beş yılda istikrarlı bir biçimde büyüyen Apple’ın hizmet işi, 20.9 milyar dolarlık gelirle (yıldan yıla %5 artış) diğer bir rekor kırdı.

Mac satışları ise bir yıl evvelki 10.4 milyar dolardan bu çeyrekte sadece 7.2 milyar dolara düşerek toplamda %31 düştü. Bu, IDC’nin bir ay evvel Mac satışlarının %40 düştüğünü söylediğinde varsayım ettiğinden daha az, lakin ilginin büyük ölçüde azaldığına dair genel iddia hala geçerli. iPad satışları, geçen sonbaharda eser serisinde yapılan büyük güncellemelere karşın %13 düşerek çeyrekte 6,7 milyar dolara geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir