Google Fotoğraflar önemli bir yapay zeka güncellemesi alıyor

Şirket, Google Fotoğraflar’da sadece fotoğrafları düzeltmekle kalmayan, birebir vakitte en başından beri istediğiniz çekimi oluşturmak için onları büsbütün değiştiren “deneysel” bir Magic Editor aracının ön gösterimini yaptı. Burada objeleri taşıyabilir ve tekrar boyutlandırabilir, objeleri uzatabilir, istenmeyen bir çanta askısını çıkarabilir ve hatta bulutlu bir gökyüzünü daha güneşli bir versiyonla değiştirebilirsiniz.

Google, Magic Editor’ın bu yılın ilerleyen vakitlerinde “seçili” Pixel telefonlarında kullanıma sunulacağını söylüyor. Teknoloji devi, çıktının kusurlu olabileceği ve teknolojiyi geliştirmek için geri bildirim kullanacağı konusunda da uyarıyor.

Google Fotoğraflar değerli bir yapay zeka güncellemesi alıyor

Google, AI tabanlı fotoğraf düzenlemeye yabancı değil. Magic Eraser esasen istenmeyen objeleri kaldırmanıza müsaade verirken, Photo Unblur bulanık fotoğrafları tekrar sertleştirmeye imkan sağlıyordu. Lakin Magic Editor işleri bir adım öteye taşıyor. Teknoloji, hiçbir vakit orada olmayan içeriği ekleyebiliyor ve anlık imajları tesirli bir formda tekrar yaratmanızı sağlayabiliyor. Elbette Adobe’nin Photoshop’u üzere düzenleyicilerle çekimleri değiştirebilirsiniz fakat bu hem daha kolay hem de telefonunuzun fotoğraf idaresi uygulamasına dahil edilmiş durumda.

Ekleme, öteki türlü kullanılamayacak fotoğrafları kurtarmak için de yararlı olabilir. Bununla birlikte uygulama, üretken yapay zekayı çevreleyen etik sorular listesine eklenecek. Google Fotoğraflar’ın deneyi, olayların hiç var olmayan bir versiyonunu sunmayı nispeten kolay hale getirecek. Büsbütün düzmece olmasalar bile, birinin toplumsal medyadaki anlık imajlarına dahi güvenmek artık çok daha güç olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir