Apple işçileri sanıldığı kadar da şanslı değil! İşte gerçekler!

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Emanuel Cleaver ve Sylvia Garcia, Ulusal Çalışma Alakaları Konseyi’ne (NLRB) bir mektup göndererek Houston ve Kansas City, Missouri mağazalarında personel istismarı tezlerinin soruşturulmasını istedi. Siyasetçiler, Apple’ın sendikalaşma gayretlerine misilleme olarak beş Kansas City çalışanını işten çıkardığı ve çok sayıda Houston çalışanını örgütlenmeye teşebbüs ettikleri için disiplin cezası verdiği argümanlarından tasa duyuyor.

Mart ayında, Communications Works of America sendikası (CWA), tez edilen misilleme nedeniyle NLRB’ye cürüm duyurusunda bulunmuştu. CWA, Apple’ın çalışanları kovmak ve korkutmak için biraz geç gelenler ve hatta vakit çizelgelerinde yazım kusurları üzere küçük mazeretler kullandığına inanıyor. Emekçilerden kimilerinin, kıdem paketi istemeleri halinde şirkete karşı iddianame imzalamaya zorlandığı bildirildi. Cleaver ve Garcia, bu uygulamaların yasa dışı olduğunu söylüyor.

Apple çalışanları sanıldığı kadar da şanslı değil! İşte gerçekler!

Meclis üyeleri ayrıyeten NLRB’nin ocak ayında Apple’ın sızıntıları ve istihdam şartlarının tartışılmasını engelleyen kurallarla emekçi haklarını ihlal ettiğine işaret etti. Mektuba nazaran temsilciler “tekrar eden bir model” konusunda telaşlılar. Aralık ayında idare konseyi, Apple’ın Atlanta’da sendika tersi toplantılar düzenleyerek maddeyi da çiğnediğini söyledi.

Şirket daha evvel sendikasız perakende çalışanına daha uygun bakabileceğini savunmuştu. Birebir vakitte maaşları yükselterek, yan hakları güzelleştirerek ve planlama kurallarını kolaylaştırarak kaygıları giderdi.

Mektup, NLRB’yi cevap vermek zorunda bırakmıyor ve bir soruşturmanın resmi bir aksiyona yol açacağı kesin değil. Yeniden de, Apple’ın perakende emek konusundaki duruşunun Kongre’nin dikkatini çekmesi kayda kıymet. NLRB mektuba cevap verse de vermese de, federal hükümetin bahse daha fazla ilgi göstermesi şaşırtan olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir