Android 14’ün özellikleri pek çok kullanıcıyı fazlasıyla heyecanlandırdı

Google, I/O konferansında Android 14 Beta 2‘yi duyurarak, bir dizi alanda kıymetli iyileştirmeler sunmaya devam etti. Bu en son güncelleme, kamera ve medya özellikleri, kapalılık ve güvenlik ayarları, sistem kullanıcı arayüzü ve üretkenliği artırmaya yönelik geliştirici araçları konusunda bir dizi yenilik getirdi.

Bu özelliklerden dikkat çeken bir tanesi, canlı renkler ve yüksek kontrast sunan 10-bit Ultra HDR imajları desteklemesi oldu. Android 14, standart dinamik aralık ve HDR modunda sürece yapabilme yeteneğiyle JPEG ile tam ahenk sağlıyor.

Kamera Uzantıları da değerli güncellemeler aldı. Bunlar ortasında dinamik manzara yakalama sürecinin varsayım edilebilmesi, yakalama ilerleme geri bildirimlerini destekleme, uzantıya mahsus meta datalar ve son manzara özelliği ile hâlâ imaj yakalama yeteneği bulunuyor. Sensör içi yakınlaştırma özelliği, öbür kamera denetimleri kullanıma hazır olmasa bile kullanıcılara zoom denetimi sağlar.

Android 14’ün özellikleri pek çok kullanıcıyı ziyadesiyle heyecanlandırdı

Android 14 Beta 2, USB temaslı kulaklıklar için kayıpsız ses formatlarını destekleyerek kullanıcıların ses tecrübesini de geliştirdi. Ek olarak, gelişmiş grafik özelliklerini benimseyerek, özel kafesler ve nokta ile fragment shader’larına sahip donanım tamponu renderer’ı sayesinde donanım hızlandırma ile daha verimli çizim imkanı sağladı.

Google, kullanıcıların sıhhat ve fitness bilgileri için aygıtta bir depolama ünitesi olarak hizmet veren Health Connect’i tanıttı. Bu platform entegrasyonu, kullanıcıların tercih ettikleri sıhhat uygulamaları ortasında data paylaşımını kolaylaştırırken, zımnilik denetimleri de sistem ayarlarına problemsiz bir biçimde entegre edildi.

Veri paylaşımı konusundaki güncellemeler de geliştirildi. Artık bir uygulama pozisyon bilgilerini üçüncü taraflarla paylaştığında kullanıcılara bildirim gönderiliyor. Kullanıcılar, uygulamalarının bilgi paylaşım uygulamalarını değiştirdiğinde de bildirim alıyorlar. Yeni bir pozisyon veri paylaşımı güncellemeleri sayfasına, aygıt ayarlarından basitçe ulaşılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir